This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Feb 21 7:58:53 2019 / +0000 GMT

Анѓушев: Првпат растот е одраз на реалната економија, а не со вештачки проекти
Eкономијата не оди во надолна линија, бројките кажуваат дека оди токму во нагорна линија рече вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев при денешната посета на производствените капацитети на компаниите „МИК“ и „БИМ“ каде што оствари средба со бизнис секторот.

- Минатата година имавме негативен раст, после тоа првиот квартал не беше најдобар. Меѓутоа вториот квартал во 2018 година, спореден со вториот квартал во 2017 година имаше раст од 3,1 отсто. Она што мислам дека е многу важно да го потенцираме е што тој раст од 3,1 отсто е остварен при пад на градежништвото од 17 проценти. Знаете, растот во Македонија обично го обезбедувала државата со своите активности, овој пат, првпат растот е одраз на реалната економија - одговори Анѓушев на новинарско прашање.

Тој забележа дека овој раст не го направи државата со вештачки проекти.

- Јас очекувам дека градежништвото ќе го врати растот на нормалното ниво, со раздвижување на три-четири големи проекти кои што сега се случуваат, а тоа се автопатот Кичево - Охрид, железницата кон Бугарија, гасоводот. Но, притоа не со вештачки проекти, туку со инфраструктурни проекти, кои ќе бидат корисни и со самото тоа очекувам подобри бројки - потенцира Анѓушев.

Post date: 2018-10-10 15:12:41
Post date GMT: 2018-10-10 13:12:41
Post modified date: 2018-10-10 15:13:06
Post modified date GMT: 2018-10-10 13:13:06

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com