Ахмети на средба со Пломп: ДУИ е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат


       
Тетово, 27 декември, 2016 - 15:30 (META) 

Демократската унија за интеграција (ДУИ) многу внимателно ја следи постизборната ситуација и е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат во блиска иднина, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со амбасадорот на Кралството Холандија во земјава, Ваутер Пломп.

На средбата, која се одржала во седиштето на партијата во Тетово, Ахмети и холандскиот амбасадор размениле мислења за ситуацијата создадена по изборите на 11 декември и за иднината на земјата.

„Претседателот на ДУИ истакна дека партијата многу внимателно ја следи состојбата и е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат наскоро, земајќи ги предвид создадените околности. Ахмети нагласи дека јазичната еднаквост, системските реформи, економската еднаквост и интеграцијата остануваат приоритети, но и транспарентноста на судските постапки кои резултираа со дилеми во јавноста“, стои во соопштението од ДУИ за средбата, во кое се додава дека партијата останува посветена на остварувањето на својата политичка програма во согласност со очекувањата на граѓаните во овие „тешки и предизвикувачки времиња“.

Ахмети на средбата со холандскиот амбасадор зборувал и за потребата од подготовка и одобрување на заедничка платформа на албанските парламентарни партии.

„ДУИ останува посветена и целосно отворена за да се постигне успех со оваа исклучително важна иницијатива“, велат од партијата.