This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Dec 12 15:03:29 2018 / +0000 GMT

Ахмети до Гарет: ДУИ е посветена на реформите на судството и на безбедносниот систем
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и британскиот амбасадор Чарлс Гарет денеска во Тетово разговараа политичката ситуација, системските реформи и евроатлантските интеграции, соопштија од ДУИ.

На средбата, Ахмети, ги повторил приоритетните определби на ДУИ во ова парламентарно мнозинство, односно посветеноста на системските реформи, владеењето на правото, добрососедство, интеграцијата во НАТО и отворање на разговорите за членство во Европската Унија.

- ДУИ особено е посветена на судските реформи и реформите на безбедносниот систем. По локалните избори, сета наша енергија ќе се фокусира на исполнувањето на обврските пред нас – изјави Ахмети.

Во контекст на интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ, изразил оптимизам поради унапредувањето на дијалогот со Атина и Софија, што, како што истакнал, претставува предуслов за деблокирање на интегративниот процес на нашата земја.
Post date: 2017-11-14 18:46:32
Post date GMT: 2017-11-14 17:46:32
Post modified date: 2017-11-14 19:15:12
Post modified date GMT: 2017-11-14 18:15:12
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com