Заев – Јункер: Кон ЕУ без одлагање и само со длабоки внатрешни реформи

Скопје Премиерот Зоран Заев, денеска по средбата со претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, кој заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија Јоханес Хан, престојуваше во посета на Република Македонија, пред домашните и странските медиуми истакна дека…

Заев: Реконструкција за поголема пратеничка група и поради оние кои не знаат и не се трудат

Скопје При денешната посета на општината Конче премиерот Зоран Заев повтори дека со истекот на 10 месеци од мандатот ќе направи реконструкција на владата. – Да, прво ќе има реконструкција затоа што пред сè ќе расте бројот на пратеници во пратеничката група. Разговараме со дополнителни пратеници. Мислам дека треба да овозможиме стабилизирање на парламентот, од повеќе аспекти, јас се надевам дека…

Види ги сите написи ...


zaev cipras sredba
Македонија

Грција ја поддржa Македонија за приклучување кон Јадранско-јонската иницијатива

Скопје

Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива, јавува Македонската информативна агенција (МИА).

– Заменикот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, со допис до надлежните комесари за проширување, Јоханес Хан и за регионална ›


Varsava smog
Европа

Полска ги крши европските стандарди за квалитет на воздухот, пресуди Судот на ЕУ

Луксембург

Судот на Европската Унија пресуди дека Полска не ги исполнила барањата на европското законодавство за ограничување на загадувањето на воздухот.

Според директивите на ЕУ од 2008 година, земјите-членки на Унијата мора да го намалат загадувањето на воздухот за да го ›


Damjan Mancevski i Sanja Lukarevska
Економија

Манчевски: Институциите мора да ги регистрираат вработените за да исплатат плати

Скопје

Јавната администрација нема да може да земе плата, ако државните институции не ги регистрираат своите вработени во информатичкиот систем за управување со човечки ресурси, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски.

Институциите кои не ги внеле податоците ›


ministerstvo-za-kultura
Култура

Министерство за култура повика да се пријавуваат неправилностите, „доколку ги има“

Скопје

Министерството за култура, по бројните реакции од опозицијата и од јавноста за наводни злоупотреби и непотизам во Годишната програма, упати јавен повик да му се достават таквите информации.

„Наша недвосмислена определба е процесите на одлучување да бидат целосно транспарентни, да ›