Заев: Изборите беа кристално чисти, фер и слободни

Кавадарци Изборите беа кристално чисти, фер и слободни, со изолирани инциденти, а тоа го потврдија и меѓународните институции, изјави денеска во Кавадарци лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, прашан за коментар на вчерашната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски,…

Прислушувањето се врши легално со наредби од судот, велат од МВР

Скопје Следењето на комуникациите во Министерството за внатрешни работи се врши во согласност со законските процедури – со наредба од суд преку Јавното обвинителство, велат од МВР за „Нова ТВ“ во врска со обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изнесени во интервјуто во емисијата „Седмица“ на телевизијата „Алфа“, дека стотина членови на раководството на партијата се прислушувани од МВР. „Тоа…

Види ги сите написи ...


kriumcarenje migranti 27.12.2014
Македонија

Тринаесет мигранти од Ирак откриени во камион на граничниот премин Богородица

Гевгелија

Полициска екипа и службеници на Царинската управа синоќа, околу 20.45 часот, на граничниот премин Богородица, при контрола на камион со бугарски регистарски ознаки, управуван од 45-годишен грчки државјанин, откриле група од 13 мигранти од Ирак, соопшти денеска Министерството за внатрешни ›


Aleksej Navalni
Европа

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални пуштен од затвор

Москва

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, е пуштен од затвор по 20-дневната казна, на која беше осуден поради повикување на недозволени протести, јавуваат светските агенции.

Навални беше уапсен на 29 септември, кога планираше да замине на протест во градот Нижни Новгород. ›


pari11-860x680
Економија

17,8 проценти од работниците примиле плата во плик, најбројни тие со минимална плата

Скопје

Во Македонија 17,8 проценти од работниците што имаат формален договор за вработување, добиле плата во плик во 2017 година, покажува истражувањето  „Плата во плик“ на „Фајненс тинк“.

„Платата во плик е најзастапена кај примателите на минимална плата. Дури 62 проценти ›


Festival na nov germanski film vo Prilep - okt 2917 - CK Marko Cepenkov
Култура

Фестивал на новиот германски филм во Прилеп

Прилеп

Од 12 до 14 октомври во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе се одржи Фестивал на новиот германски филм, во соорганизација на Центарот за култура „Марко Цепенков“ и на Амбасадата на Германија.

Свеченото отворање е в четврток, во 20 часот, ›