Апелација ги одби жалбите во случајот „Титаник“ – нема притвор за Груевски

Скопје Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер, Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, и Мартин Протоѓер, шефот на кабинетот на експремиерот Груевски, сите обвинети во случајот…

Шесто продолжение на комисиската расправа за ребалансот на буџетот

Скопје Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба да почне во 11 часот. Досега не се поминати ниту десет од 840 предложени амандмани со колку што почна расправата за ребалансот. И пред почетокот на оваа седница, од ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот дека со…

Види ги сите написи ...


Svetlana Kolaric
Македонија

Колариќ: СДС почна да воспоставува режим, но ќе почувствува отпор од народот

Скопје

Зоран Заев и СДС почнаа со реализација на планот да ја направат партијата држава, а државата партија, а тоа ќе го платат граѓаните на Република Македонија со стотици милиони денари од буџетот, изјави денеска на прес-конференција Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ.›


папата Франциск
Европа

Папата повика на дијалог поради насилство во Ерусалим

Ватикан

Папата Франциск изјави дека е вознемирен поради неодамнешните насилства во Ерусалим и повика на дијалог и на умереност за да се воспостави мир.

– Вознемирен ги следам тешките тензии и насилството во последните денови во Ерусалим. Чувствувам потреба да изразам ›


СДСМ седиште
Економија

СДСМ: Долгот што ВМРО-ДПМНЕ им го остави на граѓаните е намален за 55 милиони евра

Скопје

ВМРО-ДПМНЕ покажува срамно непознавање и лаже кога вели дека Владата создала долг од 4,5 милијарди денари, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека со аукциите на домашниот пазар, нето-задолжувањето од ›


oliver arsovski
Култура

Оливер Арсовски разрешен од директорското место на фестивалот „Охридско лето“

Охрид

Досегашниот директор на Националната установа „Охридско лето“, Оливер Арсовски, од вчера со решение на Министерството за култура е разрешен од функцијата.

За в.д. директорка е назначена Сузана Вренцовска, досегашната портпаролка на манифестацијата.

Арсовски за порталот „СДК“ потврди дека е разрешен ›