Локалните избори, СЈО и прислушувањето ги нема на агендата на Уставниот суд до 10 мај

Скопје Уставниот суд, првата седница по велигденските празници и по Први мај ја закажа за 10 мај, а на неа, според објавената агенда, судиите ќе расправаат по само две иницијативи. На дневен ред на седницата ги нема клучните иницијативи, за…

Павлески: Поради неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ, општините и училиштата ќе бидат блокирани

Скопје „Со блокадата на Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го блокираат и изборот на новиот собраниски претседател, кој единствено може да ги закаже локалните избори. Во вакви услови, кога нема нов датум за локалните избори, а градоначалниците и советите целосно ги губат своите овластувања, се доведува во прашање целокупната работа на општините, како и работата на јавните претпријатија, училиштата, градинките, дневните центри…

Види ги сите написи ...


Dragan Danev
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на дебарскиот градоначалник го поткопува темелот на државноста

Скопје

ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, која го уништува духот на соживотот и длабоко го поткопува темелот на државноста и уставното уредување, порача на партиска прес-конференција денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Тој ја обвини ›


11 кандидати Франција
Европа

Франција избира претседател и го одредува ритамот за иднината на ЕУ

Париз

Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската Унија.
Според анкетите спроведени пред изборите, четворица кандидати имаат сериозни шанси да се пласираат во вториот круг на 7 мај, што би било првпат во Франција ›


Ljupco Nikolovski
Економија

Николовски: Деведесет отсто од производството на јаболка во Преспанскиот Регион е загрозено

Ресен

Деведесет отсто од производството на јаболка од оваа реколта, според жителите на Преспанскиот Регион, е загрозено, изјави денеска во Крани, пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој истакна дека и минатата година имало штети во производството на јаболка, но отштетата од ›


melodium nastap solun rimska agora
Балкан

Македонскиот хор „Мелодиум“ настапи на Фестивалот за мјузикли во Солун

Солун

Со изведба на песни од светски познати мјузикли, во пријатна атмосфера вчера во Солун настапи македонскиот хор „Мелодиум“. Хорот се претстави во рамки на Светскиот фестивал за мјузикли, кој веќе седма година се одржува во Солун со учество на хорови ›