Затвореникот што се самозапали во битолскиот затвор транспортиран во Скопје


       
Битола, 20 април, 2015 - 12:39 (META) 

Затвореникот што синоќа се самозапали во битолскиот затвор поради серизоноста на повредите итно е транспортиран во скопските клиники. Комановецот Ферат Алии кој отслужувал казна затвор во Битола, се бори за живот откако со колонска вода се самозапалил. Од болницата во Битола велат дека половина од неговото тело е со изгореници од трет степен.

– Долните екстремитети се со серизони изгореници, односно половината од неговтоо тело е со опеткотини – велат од прес службата на битолската клиничка болница.

Настанот се случил синоќа околу 21 и 30 часот во притворското одделение на затворот „Црн Мост“ во Битола, кога притвореникот се потурил со запаллива течност. Веднаш бил згрижен во битолската болница на хириршкото одедлие, но по проценка на овдешните лекари под итно бил транспортиран во клиниките во Скопје.

Портпаролот на битолската полиција, Магдалена Димитровска, вели дека станува збор за 44 годишен затвореник од Куманово кој се наоѓал во притворското одделение во КПУ Затвор Битола.

– Лицето било со видливи изгореници по телото. Од страна на увидна екипа од СВР Битола е извршен увид на лице место. Од извршениот разговор со лицето , истиот самиот се потпалил.

А.Б